info@parstorkan.com
ثبت شرکت در ترکیه

shoopingAq78138.preview

جاذبه های گردشگری کشور ترکیه

بزرگ‌ ترین شهر کشور ترکیه استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد و بیشترین متقاضی برای اخذ اقامت ترکیه را دارد .

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهری در دنیاست که در بین ۲ قاره آسیا و اروپا واقع شده و طی هزاران سال پایتخت ۳ امپراتوری بزرگ روم ، بیزانس و عثمانی بوده است.

0a0

زمانیکه جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد. اما استانبول محوریت خود بعنوان مرکز تجاری ،صنعتی ترکیه را حفظ نمود و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه می‌باشد.وسعت شهر استانبول ۱۵۳۹ کیلومترمربع است.این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. شهرهای تهران، اصفهان و تبریز خواهرخوانده های استانبول هستند.

0a1

ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد. و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. برای بازسازی بنا دو معمار به نام‌های ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) ماموریت یافتند. بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد.

این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام‌ گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. سلیم دوم به معمار سنان دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند.در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد؛ علاوه بر این لوحه‌هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله،محمد،ابوبکر،عمر،عثمان،علی،حسن و حسین نوشته شده بود. این لوحه‌ها در زمان سلطنت عبدالمجید با الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نوشته شده بود، جایگزین گردید.

پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌است. ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که بوسیله ۴۰ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده است. مسجد ایا صوفیه از عجایب هفتگانه دنیای امروز می باشد

0a4

کاخ توپکاپی واقع در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود. سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در ۱۴۶۵ به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد. در ۱۸۵۳ سلطان عبدالحمید تصمیم گرفت محل اقامتش را به قصر تازه‌ساز دلمه باغچه منتقل کند که نخستین کاخ مدل اروپایی شهر بود. امروز قصر توپقاپی به موزه تبدیل شده‌است و از جذاب‌ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه‌است. در سال ۱۹۸۵ کاخ توپکاپی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

0a3

سفری به استانبول – به روایت گردشگری اروپایی

ما امروز در ادامه سفر خود به شهر استانبول واقع در کشور ترکیه رسیدیم ٫ هرچند مسیر طولانی بود ولی به نظر می رسید استانبول شهر جذاب و دیدنی باشد

0a5

مسجد آبی

پس از یک استراحت کوتاه، ما سری به مسجد آبی ، یکی از برجسته ترین نشانه های استانبول زدیم . بنایی بسیار چشمگیر با گنبدهای زیبا و آسمانی ، حیاط زیبا و شش گلدسته بلند و باریک و یک مناره . این بنا بین ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ توسط محمد آقا، معمار سلطنتی ، برای سلطان احمد اول ساخته شده است . یک داستان جالب از مسجد وجود دارد که با توجه به آن ، سلطان احمد می خواست یک مناره از جنس طلا ساخته شود و طلا در ترکیه به معنی “altin” است . اما معمار فکر کرد منظور سلطان “alti” که به معنی “شش” در ترکیه است بوده و شش مناره برای مسجد می سازد . معمار وقتی متوجه شد که چه اشتباهی کرده از این ترسید که به خاطر این اشتباه سرش را از دست دهد ، اما سلطان احمد از این شش گلدسته خوشش آمد و نتهنا معمار را نکشت به او پاداش هم داد.

0a19

یک ورودی را به سمت مسجد آبی برای بازدید کنندگان که در آن قبل از ورود ، ما باید کفش ها را در آورده و با خود آنها را در کیسه های پلاستیکی حمل کنیم وجود دارد . ما را از طریق یک دروازه وارد مسجد کردند فضای داخلی مسجد با لوستر و کاشی کاری پیچیده ای تزیین شده . کاملا زیبا و کاشی های قرن ۱۷ که آن را به نام مسجد آبی رنگ درآورده ، اگر چه آنها بیشتر در سطح بالای دیوارها کار شده اند . کف مسجد سراسر پوشیده از فرش شده تا به هنگام نماز بر روی آن سجده بگذارند .
بیش از ۹۹ درصد از جمعیت استانبول مسلمان است و به دنبال آموزه های قرآن ، کتاب مقدس اسلام و حضرت محمد (۶۲۲ AD). مسلمانان خدا (الله) را باور دارند ، و قرآن کتاب مقدس آنان است . با این حال ، در حالی که برای مسیحیان ، عیسی پسر خداست ، مسلمانان محمد را تنها پیامبر خدا می دانند که از طریق جبرئیل فرشته ٫ کتاب قرآن بر او از جانب خدا نازل گشته است .

پنج بار در روز در سراسر استانبول اذان از بلندگو پخش می شود و از مناره ها در سراسر شهر مؤمنان به نماز دعوت می شوند . به وقت نماز ما از مسجد بیرون می رویم.

0a7

قبل از برگزاری نماز مردم وضو گرفته تا آماده نماز خواندن و دعا کردن در مسجد شوند . آنها باید سر ، دست ها و پاها را قبل از ورود به مسجد را بشویند .

پسران عمامه دار !
پس از مسجد کبود ، ما برای خوردن شام و لذت بردن از خیابان های رنگارنگ به راه افتادیم شهر پوشیده شده با نمایندگی مجاز و فروش فرش و مغازه ها با سوغاتی همچون جوئل و Gerrit . در اینجا بسیار مهارت استفاده از چانه زنی برای خرید ارزانتر اهمیت دارد . در مسیر دو پسر بچه با لباسهای بسیار زیبای محلی دیدم که برایم بسیار جالب بود .

0a8

پس از یک خواب راحت در یک بستر واقعی و یک صبحانه خوشمزه ترکیه ای ، ما تصمیم به بازدید از بازار بزرگ کردیم . این بازار اولین بار در سال ۱۴۶۴ به دستور محمد دوم «فاتح» ساخته شده است . این بازار از دخمه های پرپیچ و خم از خیابان های سقف دار که به زیبایی رنگ شده تشکیل شده است .

بازار بزرگ (Kapalicarsi در ترکیه) یکی از بزرگترین بازارهای سقف دار در جهان با ۴۴۰۰ مغازه ها می باشد ، ۳۰۰۰ شرکت ، از ۱۷ هانس (کاروانهایی جداگانه برای نوع خاصی از محصولات) ، ۶۴ خیابان ، ۲۵۰۰۰ نفر از کارگران ، ۴ چشمه ، ۲ مسجد و ۲۲ دروازه . این یک بهشت واقعی برای خریداران است .

ارائه عالی خرید : فرش زیبا ترکیه، لعاب کاشی و سفال، مس و brassware، پوشاک ساخته شده از چرم، پنبه و پشم ، لوله های کف دریا، bookends رخام گچی وashtrays، و تمام انواع چیزهای دیگر .

0a9ما امیدواریم تا بتوانیم یک خنجر قدیمی که آن را در بازار دیدیم با قیمتی مناسب خریداری کنیم ! هیچ قیمت تعیین شده ای برای آن وجود ندارد و همه چیز یک مذاکره و بر اساس توافق خواهد بود .مغازه داران بی رحم هستند و در تلاش خود را برای فروش با قیمت هرچه بالاتر آن انجام می دهند و شما باید آماده باشید در هر لحظه برای مقابله با آنها برای یک خرید مناسب . بعد از مقداری جستجو و گشت بسیار خوشحال شدم که در نهایت توانستم یک طاقه پارچه سفید و بنفش زیبا برای دوستانم به سوقات بخرم ، فروشنده مهمان نواز بود و تمام تلاشش را نمود تا ما از خرید خود راضی باشیم .

0a10

ما ندانسته زمانی به استانبول رسیدیم که آغاز یک رویداد بسیار مهم دینی به نام ماه رمضان بود . به عنوان مقدمه در اسلام، پنج وظیفه اساسی برای یک مسلمان وجود دارد. اولین ایمان است : «خدایی جز الله وجود ندارد ، و محمد پیامبر او است” آنها همچنین پنج بار در روز به نماز می ایستند ، صدقه دادن به فقرا ، زیارت مکه یک بار در زندگی خود، و در نهایت روزه در طول ماه رمضان است

ماه رمضان ، ماه نهم تقویم مسلمانان است ، که یک تقویم قمری بر اساس sighting از ماه جدید است. از آنجا که تقویم قمری حدود ۱۱ روز کوتاه تر از تقویم های خورشیدی مورد استفاده در جاهای دیگر است ، “حرکت” تعطیلات اسلامی در هر سال با آغاز ماه مبارک رمضان در تاریخ های متفاوتی از تاریخ میلادی شروع می شود.

آتاتورک — پدر جمهوری ترکیه

این ساختمان دولت به زیبایی پرچم ترکیه در سمت چپ و پرتره ای از مصطفی Kemel، AKA آتاتورک در سمت راست را نمایش می دهد . پس از سقوط امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ به وقوع پیوست و در انتخابات آتاتورک به عنوان رهبر دولت جدید تاریخی انتخاب شد . او آورنده شیوه زندگی اروپایی و مدرن غربی کشور ترکیه است. او قوانین جدیدی از قانون اساسی آلمان ، ایتالیا و سوئیس را به تصویب رساند و لغو دادگاه های اسلامی و مدارس مذهبی را داد .

برخی می گویند عمیق ترین حرکتش تغییر حروف فارسی و عربی به حروف لاتین به منظور پیشرفت همزمان با جهان بوده . مجسمه او و یا عکس او در همه جا در سراسر ترکیه ، واقعا یک مرد قابل توجهی در تکامل کشور است. و همچنین هلال و ستاره در پرچم نماد اسلام است

0a11

بعد از چند ساعت در هتل ، ما برای شام و پیدا کردن ادویه به منطقه بازار رفتیم . از زمان قرون وسطی ، ادویه جات ترشی جات یک بخش حیاتی و گران قیمت از پخت و پز و تولیدات اصلی در بازار شد.

در بازار می توان ادویه جات ترشی جاتی که از شرق آمده ، با استفاده از مسیر استانبول در مسیر تجارت بین شرق (که بیشتر ادویه جات ترشی جات رشد کرده بودند) و اروپا یافت می شود .خیابان ها باریک هستند ، رنگارنگ و پر شده از عطرهای شگفت انگیز چیزی که برای ما کمی سرگرم کننده است میزان ترافیک در این کوچه های تنگ است.

سفری در سفر
در اوایل امروز صبح ما به Eminonu ، منطقه کشتیرانی و مسیر آمد و شد قایقهای بادبانی و کشتیهای بزرگ رفتیم .

ما با قایق chugs به راه افتادیم و شهر را با جلوه های بسیار زیبای آن را تماشا کردیم ، از جمله مسجد Suleyman .این سفر حدود دو ساعت تا اندلس Kavagi طول کشید ، یک روستای کوچک واقع در ساحل ، فقط قبل از ورود به دریای سیاه!

0a120a13

صوفیه Hagia

این کلیسا بسیار زیبا است و در مقابل مسجد آبی قرار دارد ، اما تا به امروز ما آن را فقط از خارج مورد تحسین قرار می دادیم . این علاقه ویژه ما به دلیل آن است که جلوه کلیسا / مسجد در مقابل هم قرار گرفته . در مکان هایی مانند کوردوبا و گرانادا ، اسپانیا ، مساجد به کلیساها که مسیحیان دوباره آن را کنترل می کنند تبدیل شد ، در حالی که صوفیه Hagia یک کلیسا تبدیل شده به یک مسجد است که از شهرستان مسیحی قسطنطنیه به عثمانی در ۱۴۵۳ مه ۲۹ تبدیل یافته است .

0a14نوشته اصلی به عنوان یک آینه زمینی از آسمان طراحی شده ، صوفیه Hagia واقعا در جهان بزرگترین دستاوردهای معماری با گنبد بزرگ آن را از رسیدن به ارتفا ۵۶ متر (۱۸۴ فوت) است. در حال حاضر بیش از ۱۴۰۰ سال ، عمارت وسیعی دستخوش تغییرات شدید شد . افتتاح توسط مسیحیان در ۵۳۷ میلادی با موزاییک تاریخی ، و در سال ۱۴۵۳ تبدیل به یک مسجد شد . علاوه بر این از مناره ، یک محراب (تو رفتگی در دیوار نشان می دهد جهت مکه) و roundels خوشنویسی (مدالها بزرگ نوشته شده با نام خدا و محمد) به آن اضافه گشته .
Hagia صوفیه است و دیگر یک محل عبادت و هم اکنون یک موزه که در آن تصاویر مسیحی در کنار اسلامی به نمایش گذاشته شده است

0a15

موزه نظامی با جوئل و Gerrit!
این موزه چشمگیر ترین آثار تاریخ و درگیری های این کشور از فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ تا به جنگ های مدرن . در این موزه نیز به محل اصلی اجرای برنامه توسط گروه Mehter شکل گرفته در قرن ۱۴ اختصاص یافته . آنها در محیط بیرونی موزه شروع به رژه می نمایند همانطور که در قدیم سلطان به همراه نیروهای خود برای نبرد شروع به حرکت می کردند.

0a16

AyaSofya

آیاصوفیا

بنای آیا صوفیه که در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد یکی ازبزرگترین اثرهای تاریخی دنیاست .

بنای آیا صوفیه که در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد یکی ازبزرگترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان کنستانتینوس اول بنا شده است. این بنا که ستون بندی آن چوبی بود در ۱۵ شوبات ۳۶۰ افتتاح شد اما درجریان شورش علیه دولت تماما سوخت.

این بنا مجددا بدست تئودوزیوس دوم احداث و درس ال ۴۱۵ مجددا افتتاح شد. در دوران جاستینیانوس اول بدنبال یک شورش علیه دولت مجددا دستخوش حریق شد. برای بازسازی بنا دو معمار به نامههای ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) ماموریت

یافتند. بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد. بنایی که امروزه در سال پذیرایی صدها هزار نفر توریست داخلی و خارجی است، در سنوات بعد از آن تاریخ نیز مکرر بازسازی شده است.

این بنا که به مدت ۹۱۶ سال بعنوان کلیسا از آن استفاده شده است پس از فتح استانبول به مسجد تغییر یافت. این مسجد به مدت ۴۸۱ سال در دوران عثمانی ها فعال بود. آیا صوفیا بعدا با اضافه شدن بناها ، مناره ها و بازسازیها در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل و در خدمت توریسم قرار گرفت. موزه هر روز از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۶:۳۰ برای بازدید علاقه داران باز است . میدان سلطان احمد./ استانبول

0a17

خداحافظ ترکیه !

دیگر وقت آن رسیده که ما ترکیه را ترک نماییم و به ادامه راه خود بپردازیم گرچه زمان برای دیدن همه ی جذابیت های استانبول و کشور ترکیه بسیار کم بود ولی باز تجربه بسیار خوبی بود .

0a18

 

 

۳۰ میلیون توریست سالیانه ۲/۵ درصد از صنعت گردشگری جهانی
برنامه تا سال ۲۰۲۳ سهم  ۴ درصد از صنعت گردشگری جهانی است

(یعنی ۷۱ میلیون گردشگر خارجی درآمد ۸۵ میلیارد درآمد ارزی)

بیشترین توریست ترکیه از آلمان، روسیه و انگلیس است
از کشورهای همسایه بلغارستان و ایران با ۱/۵ میلیون نفر می باشد

 

تنها در ده سال گذشته از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ موفق شده است بیش از ۲۹۵ گردشگر را از سراسرجهان بخود جذب کند. این تعداد بیشتر از ۴ برابر جمعیت این کشوراست و درآمد بدست آمده از محل سفر این گردشگران نیز۲۳۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

طبق آمارهای رسمی ، درسال ۲۰۰۳ کل گردشگران ترکیه حدود ۱۶٫۳ میلیون نفر با درآمدی حدود ۱۳٫۸ میلیارد دلار بود.

کسب عنوان” پایتخت فرهنگی اروپا “برای استانبول در سال ۲۰۱۰ با جذب بیش از ۳۰ میلیون گردشگر به این کشور همراه بود که درآمد توریسم را نیز به ۲۴٫۹ میلیارددلار آمریکا رساند.

درسال ۲۰۱۲ این رقم به ۳۶ میلیون نفررسید و درآمد آن نیز از ۲۹٫۳ میلیارد دلار گذشت.

تنها در ده سال گذشته ۲۹۵٫۲ میلیون گردشگر، از ترکیه دیدار کردند. این رقم بیش از ۴ برابر جمعیت ساکن دراین کشوراست.

تعداد گردشگر و درآمد سالانه ترکیه از صنعت گردشگری دردهه گذشته

Year–     

Number of tourists

 –Tourism Revenue (USD)

۲۰۰۳

۱۶ ۳۰۲ ۰۵۳

۱۳ ۸۵۴ ۸۶۸

۲۰۰۴

۲۰ ۲۶۲ ۶۴۰

۱۷ ۰۷۶ ۶۰۹

۲۰۰۵

۲۴ ۱۲۴ ۵۰۱

۲۰ ۳۲۲ ۱۱۱

۲۰۰۶

۲۳ ۱۴۸ ۶۶۹

۱۸ ۵۹۳ ۹۵۰

۲۰۰۷

۲۷ ۲۱۴ ۹۸۸

۲۰ ۹۴۲ ۵۰۱

۲۰۰۸

۳۰ ۹۷۹ ۹۷۹

۲۵ ۴۱۵ ۰۶۷

۲۰۰۹

۳۲ ۰۰۶ ۱۴۹

۲۵ ۰۶۴ ۴۸۱

۲۰۱۰

۳۳ ۰۲۷ ۹۴۳

۲۴ ۹۳۰ ۹۹۶

۲۰۱۱

۳۶ ۱۵۱ ۳۲۸

۲۸ ۱۱۵ ۶۹۴

۲۰۱۲

۳۶ ۷۷۶ ۶۴۵

۲۹ ۳۵۱ ۴۴۶

درچهار ماه نخست سال جاری – ۲۰۱۳ درآمد گردشگری ترکیه ۴٫۹ میلیارد دلار بوده است. طبق آمار ارائه شده از سوی اتحادیه مدیران توریسم و هتلداران مدیترانه ، میزان افزایش تعداد گردشگران درآنتالیا واقع در جنوب ترکیه حدود ۹٫۹ درصد در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ بوده است.

گردشگران روس با ۲۰ درصد افزایش و گردشگران آلمانی با ۱٫۶ درصد افزایش مهم ترین بازار گردشگری این کشور هستند.

میزان افزایش از کشورهای اروپایی دیگر حدود ۱۰ درصد بوده است .

مشاوره آنلاین اقامت ترکیه

بازگشت